niedziela, 9 czerwca 2013

Pablo Picasso i gołębie


Właściwie to chciałam zatytułować ten post "Chłopak z Malagi i gołębie", albo "Pablo i gołębie". Ugięłam się pod wpływem łagodnej perswazji Google'a i jego wskazówek dla webmasterów. Maszyny już rządzą ludźmi, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

W pracowni Pabla Picassa latały gołębie. Artysta uwielbiał te ptaki do tego stopnia, że nie tylko uwieczniał je w swoich dziełach, ale nawet swojej córce nadał gołębie imię. Paloma po hiszpański znaczy gołąb.


Ptaki fascynowały Picassa od dzieciństwa. Jego ojciec, José Ruiz Blasco hodował gołębie. Były one też jego ulubionym malarskim tematem. Mały Pablo przypatrywał się pracom ojca i sam uczył się malować ptaki. W Maladze gołębie były wszechobecne. Mieszkańcy spotykali je na ulicach, placach i w parku. Pablo przynosił ptaki nawet do szkoły. Znudzony lekcjami, sadzał je na ławce i rysował zapamiętale. Już pierwsze prace objawiły malarski talent chłopca.
Pablo Picasso, Gołębie, 1890


 
Pablo Picasso, Walka byków i gołębie, 1892

Pablo Picasso, Walka byków i gołębie, 1892

Do tematu wracał wielokrotnie później, już jako dojrzały artysta. Do najsławniejszych obrazów Picassa należy "Dziecko z gołębiem" z 1901 roku, z początku tzw. niebieskiego okresu.Pablo Picasso, Dziecko z gołębiem, 1901


Mówiąc szczerze, nie mam pojęcia, co w tym obrazie przesądziło o jego popularności. Wizerunek dziecka przytulającego gołębia jest może nieco rozczulający, ale ani kolorystyka, ani kompozycja, ani technika wykonania dzieła mnie nie oszałamia. Co prawda krytycy zgodnie określają go epitetem fantastyczny, wspaniały albo wzruszający, nie precyzują jednak, co konkretnie tak ich poruszyło. Przeczytałam gdzieś, że kartka z reprodukcją tego obrazu znalazła się wśród 10 najchętniej kupowanych pocztówek w National Gallery w Londynie, gdzie obraz był eksponowany za zgodą właścicieli przez blisko 40 lat. W ubiegłym roku dzieło zostało wystawione na aukcję. Ponieważ przez ostatnie 100 lat znajdowało się w rękach  Brytyjczyków, licytację zablokował brytyjski odpowiednik naszego Ministerstwa Kultury, by zorganizować społeczną zbiórkę pieniędzy na  jego wykupienie. "Dziecko z gołębiem" opuści jednak Wyspy. Wkrótce oglądać je będzie można w Muzeum w Katarze, które zakupiło obraz za 50 000 000 funtów.Pablo Picasso, Gołąb z zielonym groszkiem, 1911

 Obraz "Gołąb z zielonym groszkiem" został skradziony w maju 2010 roku z Musee d' Art Moderne de la Ville w Paryżu. Najprawdopodobniej nie uda się go już odzyskać. Złodzieje ukryli dzieło tuż po kradzieży w pojemniku na śmieci, który został opróżniony przez służby miejskie. Cała zawartość kosza miała zostać zutylizowana. Komu nie dane było zobaczyć oryginału obrazu wcześniej, ten musi zadowolić się kopiami i reprodukcjami.

Gołębie pojawiają się w twórczości Picassa jeszcze wiele razy. Wielbiciele artysty mogą je oglądać na dziesiątkach płócien i na licznych plakatach: siedzące, latające, pojedynczo, w parach i w stadach.
Niezmierzonym przepychem kubizmu można rozkoszować patrząc na  późniejsze dzieła Picassa.Pablo Picasso, Kobieta z gołębiem, 1930
Pablo Picasso, Dziecko z gołębiami, 1943 

Pablo Picasso jest autorem powszechnie znanego "Gołąbka pokoju". 

 

Pablo Picasso, Gołąbek pokoju


Podobno szkic grafiki powstawał we wrocławskim hotelu Monopol, w którym artysta mieszkał podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 r. 

Gdy kilka miesięcy później Luis Aragon, poeta, komunista poszukiwał ilustracji na plakat reklamujący Pierwszą Międzynarodową Konferencję Pokojową w Paryżu, Picasso pozwolił mu rozejrzeć się w swoim studio. Aragon zauważył poniższego gołębia. Picasso ponoć zaoponował. Znał doskonale gołębie zwyczaje i wiedział, że są to okrutne ptaki, a ich charakter do pokojowych nie należy. Grafika zakwalifikowana jednak została do konkursu. Rywalem Picassa był Henri Matisse.
Kilka miesięcy później picassowski "Gołąbek pokoju" został oficjalnym godłem ww. konferencji.

 
Pablo Picasso, Gołąbek pokoju, 1949


Zachęcony sukcesem artysta stworzył uproszczony wizerunek gołębia z gałązką oliwną w dziobie w wielu wariantach.


Pablo Picasso, Gołąbek pokoju, 1960Pablo Picasso, Gołąbek pokoju, 1962Pablo Picasso, Gołąbek pokoju z kwiatami


Pablo Picasso, Gołąbek pokoju i taneczny krąg, 1961
Pablo Picasso, Kobiety z gołębiem, 1955
 


W roku 1950 powstało kilka wariacji na ten sam temat zatytułowanych twarze /wizerunki/ oblicza pokoju.
Pablo Picasso, Wizerunek pokoju
Pablo Picasso, Kobiety, jako gołębie, 1956

<

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950
Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950
Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950
Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1950

Pablo Picasso, Wizerunek pokoju, 1951


W 1954 roku zmarł niedawny artystyczny rywal i przyjaciel Picassa, Henri Matisse. Picasso osiadł wraz z rodziną w Cannes i w hołdzie przyjacielowi namalował serię obrazów po wspólną nazwą "Studio". Wszystkie są podobne do siebie, przedstawiają okno na taras w pracowni Matisse'a,  za oknem błękit nieba, bujną zieleń ogrodu i przestworza morza i oczywiście gołębie.

 
Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957
Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957

Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957

Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957
Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957

Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957
Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957


Pablo Picasso, Studio, Gołębie, 1957

Henri Matisse w studio z gołębiami, 1944. fot. Henri-Cartier Bresson

Dodałam zdjęcie Matisse'a, bo w jego sąsiedztwie widać, jak wspaniale Picasso oddał atmosferę studia.
Na koniec premia dla Czytelników, którym przypadły do gustu dzieła z gołębiami..
Pablo Picasso, Gołębie, 1960
Pablo Picasso, Gołębie


Pablo Picasso, Dwa gołębie, 1960
Pablo Picasso, Gołębie z rozłożonymi skrzydłamiPablo Picasso, Dwa gołębie w oknie, 1955


Uzupełnienie 05.08.2014


źródło: facebook.com

9 komentarzy:

 1. a może wiesz jaki tytuł miał obraz Picassa, po namalowaniu którego jego ojciec oddał mu wszystkie swoje pędzle i przybory malarskie, rezygnując tym samym z własnej twórczości i oddając hołd talentowi własnego syna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, Picasso otrzymał pędzle po tym jak dokończył obraz, który malował jego ojciec. Miał mieć wówczas trzynaście lat. Wydaje mi się jednak, że jest to legenda. Wiele źródeł wspomina o niej, ale nie sposób nigdzie znaleźć tytułu tego dzieła, choć inne obrazy Picassa z tego okresu są dostępne i opisywane. I rzeczywiście widać na nich, że uczeń przerósł mistrza.

   Usuń
  2. Dzięki wielkie :) zobaczymy co na to odpowie moja szkoła hiszpańskiego. Bo ja ci nie mówiłam, to taki mały konkurs o Barcelonie. I na tym pytaniu się zacięłam
   Dzięki za pomoc :)

   Usuń
  3. Koniecznie napisz w komentarzach, co napisali. Jestem bardzo ciekawa.

   Usuń
  4. Picasso otrzymał pędzle po tym jak dokończył obraz, który malował jego ojciec. Miał mieć wówczas trzynaście lat. Na obrazie rzekomo były gołębie. Jego ojciec często malował gołębie, wiec nic dziwnego :)
   Wydaje mi się jednak, że jest to tylko legenda. Wiele źródeł wspomina o niej, ale nie sposób nigdzie znaleźć tytułu tego dzieła, choć inne obrazy Picassa z tego okresu są dostępne i opisywane.
   Z 1894 roku (a właśnie wtedy Picasso miał 13 lat) pochodzi również obraz Lola
   http://www.pablo-ruiz-picasso.net/work-3693.php
   Więc albo chodzi o nienazwanego gołębia dajmy na to o tytule "Pigeon", albo o "Lolę"..............to im napisałam
   odpowiedź brzmiała:
   odpowiedzi w 100% prawidłowe. chodziło właśnie o gołębie! :)

   Usuń
 2. Kocham gołębie i pewnie Picasso też je kochał

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele legend o Picasso z pędzlami to jedna z nich

  OdpowiedzUsuń