O blogu


Bloguję w wolnych chwilach. Prowadzę dziennik, w którym notuję sobie to, co akurat przyciągnęło moją uwagę. Posty nieustająco poprawiam, aktualizuję i zmieniam, tak jak zmieniam opinie i poglądy w miarę zdobywania kolejnych doświadczeń i wiedzy o życiu. Nie zdziw się zatem, że tekst, który czytałeś kiedyś, teraz wygląda nieco inaczej. Staram się pisywać o sprawach przyjemnych: szeroko pojmowanej kulturze, sztuce, literaturze, obyczajach,  ale zdarza mi się także poruszać kwestie kontrowersyjne.

Bliskie mi są poglądy Grzegorza Hejncze, Inquisitora a Sede Apostolica, jednego z bohaterów "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego. Z przekonaniem mogłabym powiedzieć jak on: "Mnie, wystaw sobie, nie przeszkadzają księgi, nawet fałszywe i heretyckie. Uważam, wystaw sobie, że żadnych nie powinno się palić, że libri sunt legendi, non comburendi. Że nawet błędne i bałamutne poglądy można szanować, można też, przy odrobinie filozoficznego nastawienia, zauważyć, że na prawdę nikt monopolu nie ma, wiele tez niegdyś okrzykniętych fałszywymi dziś robi za prawdy i odwrotnie. Ale wiara i religia, której bronię, to nie tylko tezy i dogmaty. Wiara i religia, której bronię, to ład społeczny. Zabraknie ładu, nastanie chaos i anarchia. Chaosu i anarchii pragną tylko złoczyńcy. Złoczyńców zaś należy karać."


Żadna z opinii przedstawionych na blogu nie aspiruje do miana prawdy objawionej, jeśli jednak wywołuje w Tobie negatywne emocje, musisz poskromić je sam. Komentarze do postów są moderowane. Publikuję wyłącznie te sympatyczne, wspierające, a krytyczne tylko wtedy, gdy odnoszą się do kwestii merytorycznych.

Dziękuję Wszystkim, którzy udostępniają linki do mojego bloga, polecają posty, wymieniają mój blog jako miejsce rzetelnych informacji i interesujących opinii. Szczególne podziękowania dla osób, które tworzą polskie zasoby Wikipedii, Cyclopaedii i innych stron o charakterze encyklopedycznym i pamiętają o tym blogu.
Dziękuję :)

18 komentarzy:

 1. Gratuluję przesympatycznego i niezwykle ciekawego bloga. Jestem pod jego wielkim wrażeniem. To ciekawe, że w pewnym zakresie posiadamy podobne zainteresowania.
  Pozdrawiam gorąco.
  Bogusław Muraszko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Świetny blog. Przyjemnie się czyta i miło ogląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zauważyłam, że utworzyłaś stronę "O blogu". Dopisuję się do listy chwalących. To mój ulubiony blog. Czytam Twoje posty z przyjemnością. Lu

  OdpowiedzUsuń
 4. Znalazłam tu wiele bardzo przydatnych wiadomości. Czy można prosić o dopisywanie do postów bibliografii i dokładniejsze opisywanie źródeł średniowiecznych miniatur? Zuzka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój blog jest przydatny. Źródła zamieszczam zwykle przy tych postach, gdzie jak sądzę, znalazły się informacje nowe, albo kontrowersyjne. Oczywistych oczywistości i subiektywnych sądów nie uwiarygadniam z lenistwa. Co do średniowiecznych miniatur, to od teraz postaram się, by w nowych postach były dokładniej opisane.

   Usuń
 5. a jednak informacji masz wiele a pozyskiwanych zdjęć ogromny wybór .
  Trudno wyobrazić sobie ,że robisz to w "wolnych chwilach"
  W "lenistwo" nie wierzę w tym kontekście.
  Dołączam się więc do prośby o podawanie źródeł informacji nawet tych najbardziej oczywistych.
  radosnego 2014 roku !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia i miłe słowa. Niestety ten blog powstaje "przy okazji" i "mimochodem". Żałuję, że nie mogę poświęcić mu więcej czasu. Od dziś będę dopisywała źródła,

   Szczęścia życzę w nowym roku!

   Usuń
 6. Poczytałam i będę bywać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie choć z pewną obawą :)
   Kapitalny portrecik

   Usuń
 7. Świetny blog. Pozwoliłem go sobie zareklamować tutaj:
  https://bestiariusz.wordpress.com/2015/04/14/polecam-www-edusens-blogspot-com-przeczytaj-a-zobaczysz-ile-zabobonow/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój ulubiony!
  I jedyny jaki odwiedzam .\
  Pozdrawiam /.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)
   Jeszcze nikt w tak krótkim czasie nie przesłał mi tylekroć ciepłych słów.

   Także pozdrawiam.

   Usuń
 9. Fantastycznie inspirujący blog. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 10. "...Wiara i religia, której bronię, to ład społeczny. Zabraknie ładu, nastanie chaos i anarchia. Chaosu i anarchii pragną tylko złoczyńcy..."
  Dzięki za odważną postawę. Prezentujesz wielką mądrość i doświadczenie , stajesz w obronie najwyższych wartości, które stanowią duszę naszego narodu. Bo dzisiaj "ulica i zagranica " urządza sabat jak u Goyi. Gratuluję Bloga .Sursum Corda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, ale czuję że nie do końca realizuje Pani oczekiwania. Frazeologia typu "dusza naszego narodu", "ulica i zagranica" jest mi zupełnie obca. Nie znoszę faszyzowania i nagonki na innych, obcych. Otwartość na ludzi i kultury postrzegam jako element naszej tradycji, w różnorodności widzę siłę.

   Usuń