środa, 4 marca 2015

Barokowe cudo nazwane "Sałatą"


Jose Galaz, Monstrancja "Sałata" 1700-1707


Jeden z najpiękniejszych przedmiotów, jakie zdarzyło mi się widzieć. Co prawda na razie w Internecie, ale właśnie zdecydowałam, że w weekend majowy lecę do Madrytu, gdzie ta barokowa monstrancja swojsko nazywana "Sałatą" ze względu na kolorystykę, jest prezentowana w słynnym Muzeum Prado, w ramach akcji promującej kulturę Kolumbii.

Osiemdziesięciocentymetrowy przedmiot wykonany został  w XVIII wieku w Bogocie przez hiszpańskiego złotnika Josego Galaza na zamówienie jezuitów. Artysta użył 1485 szmaragdów, szafir, 13 rubinów, 28 diamentów, 62 perły typu barocco, 168 ametystów i 9 kg złota. Wiele kunsztownie wykonanych, finezyjnych, misternych elementów ozdobił zieloną i błękitną emalią. Pracował nad zleceniem siedem lat, od roku 1700.


Po raz pierwszy monstrancja,  uważana za jeden z najcenniejszych przedmiotów użytku sakralnego na świecie, jest prezentowana poza granicami Kolumbii.

Niżej krótki film, na którym zobaczyć można wiele zachwycających detali "Sałaty". 


Jaka szkoda, że polskie zabytki barokowej sztuki sakralnej nie mogą liczyć na podobną promocję. A mamy się przecież czym pochwalić.

źródło: www.museodelprado.es

1 komentarz: