czwartek, 2 marca 2017

Coś z Warszawy, Malty i Zadaru

Zirytowała mnie indolencja MKiDN w sprawie rozwydrzonej barbarii i prymitywizmu eksponowanych na teatralnej scenie w świetle reflektorów. Domyślam się, że pan Gliński nie ma czasu zająć się sprawą, bo po udanym zakupie Kolekcji Czartoryskich, a potem zamku w Gołuchowie, pewnie cenę Wawelu negocjuje, coby go Polakom sprezentować za haracz wydarty w podatkach. Ludzki pan 😕 . W cywilizowanym kraju instytucje państwowe mają przywilej i wyłączność wymierzania kar. Brak konsekwencji z ich strony tylko ośmiela czerń i agresywnych prostaków, a przyzwoitych skłania do zmiany preferencji wyborczych.

Sama poczułam się natomiast ostatnimi wydarzeniami sprowokowana na zamieszczania kilku zdjęć z wakacji.  Sądzę, że to dobry moment.


Wybrzeże Malty


Fota przedstawia statek ratowniczy należący do jednego z koncernów paliwowych. Jeśli klikną Państwo w zdjęcie, to zauważą, że nazwano go imieniem najwybitniejszego Polaka XX wieku, Karola Wojtyły.

 

I wątek chorwacki. Taką tabliczkę zauważyłam w ubiegłym roku na jednym z budynków w zabytkowej części Zadaru.

Tablica na Gimnazjum im. Jana Pawła II w ZadarzeWejście do Kościoła św. Marii w Zadarze
z dwunastowieczną dzwonnicą
Dzwonnica Cerkwi św. Eliasza, XVI w,
Zadar
Kościół św. Donata IX w.
w Zadarze
Kościół św. Donata IX w.
i pozostałości budowli rzymskich

Fragment kolumny z czasów rzymskich
Zadar, kolumna z czasów rzymskich

Powyższe foty prezentują najstarsze i najcenniejsze zadarskie zabytki. Wszystkie one zlokalizowane są przy najbardziej reprezentacyjnym placu w mieście. Po wizycie papieża w Chorwacji w 2003 roku, nadano temu miejscu imię Jana Pawła II.
 

Plac Jana Pawła II w Zadarze

Link dla tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć wydarzenie poświęcone Janowi Pawłowi II zorganizowane na Zamku Królewskim w Warszawie trzy lata temu >>. Wtedy do udziału w nim także zapraszano gości z zagranicy. Jest zmiana, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz