Szokujące zainteresowanie mediów i wyznania aktorki ośmieliły i mnie, do napisania postu o wizerunkach świętej Agaty.
Giovanni Cariani, Młoda kobieta jako św. Agata, 1516 |
Święta Agata żyła w pierwszej połowie III wieku. Urodziła się na Sycylii, w Katanii, w arystokratycznej rodzinie. Zgodnie z legendą po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w dziewictwie. Piękna dziewczyna spodobała się jednak namiestnikowi rzymskiemu, Kwincjanowi. Kiedy odrzuciła jego matrymonialną propozycję, rozwścieczony urzędnik umieścił ją najpierw w domu rozpusty, a gdy okazało się, że udało się jej zachować czystość, uwięził ją.
Gian Nicola Buhagiar, Męczeństwo św. Agaty, XVIII |
Martyrologia św. Agaty, XVI w |
Sebastiano del Piombo, Męczeństwo św. Agaty, 1520 |
Kobietę poddano torturom, chłostano, przypalano gorącym żelazem, odcięto jej szczypcami obie piersi. Mimo bólu i cierpień, Agata nie wyrzekła się Chrystusa.
Legenda mówi, że w nocy odwiedził ją święty Piotr i aniołowie. Dziewczyna została uzdrowiona.
Giovanni Lafranco, Św. Piotr uzdrawia, św. Agatę, 1614 |
To wydarzenie rozwścieczyło Rzymian. W 251 roku Agatę rzucono na rozpalone węgle. Zginęła w mękach. Wtedy na Sycylii zatrzęsła się ziemia, a pałac oprawcy zapadł się pod ziemię.
Gdy w Katanii wybuchła Etna i gorąca lawa zaczęła zagrażać miastu, mieszkańcy zaczęli modlić się i prosić o wstawiennictwo św. Agatę. Posłużyli się welonem dziewicy, by powstrzymać ognistą lawę. Miasto zostało uratowane.
Święta Agata w malarstwie religijnym przedstawiana jest jako młoda, piękna kobieta w bogatych szatach. Często trzyma tacę, na której znajdują się odcięte piersi. Czerwono elementy stroju mają dodatkowo informować o jej męczeńskiej śmierci.
F.rancisco Zurbaran, św. Agata, 1630-33 |
Św. Agata, ok. 1500 |
Bernardino Luini, Św. Agata, fresk, 1520 |
Święta Agata, obraz w kościele w Jurgowie, XVII w. |
Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem napisania kilku postów o szokujących wizerunkach świętych. Święta Agata nie jest wyjątkiem, wielu męczenników przedstawiano w podobny sposób. W czasach, kiedy większość wiernych nie umiała czytać, starano się, by postać mogła być łatwo rozpoznana, stąd nieodłączne atrybuty. Makabryczne elementy miały oddziaływać na wyobraźnię i przypominać, że możliwość nieskrępowanego wyrażania swojej wiary i postępowania zgodnie z religijnymi nakazami, jest przywilejem, za który inni zapłacili cierpieniem i życiem, a także upewniać w słuszności takiego postępowania. Sprawiedliwi i wierni Panu nagrodzeni zostaną bowiem życiem wiecznym. Czym wobec cierpień świętych były zwykłe, życiowe przeciwności.
Medialne zainteresowanie historią Angeliny i roztrząsanie jej bohaterstwa zachęciło mnie do podjęcia tematu i pokazania kobiecych piersi "na tacy".
Święta Agata Sycylijska, Orazio Riminaldi, 1625 |
Na ostatnim obrazku jest najlepsza, bo jedną parę cycków ma na tacy, a drugą na sobie.
OdpowiedzUsuń