niedziela, 16 marca 2014

Niekochany władca w rajskim ogrodzie

James  Gillray, Oranżeria
lub holenderski Cupid odpoczywający po trudach sadzenia, 1796

Nieco podstarzały Kupido z łopatką zamiast łuku w dłoni drzemie w rajskim ogrodzie. Głowę wspiera na dwóch workach wypełnionych złotem. Przed nim rząd donic z krzakami pomarańczy, które własnoręcznie posadził. Z tyłu tłum wymarzonych, choć nieco zmęczonych, ogrodniczek dziarsko maszeruje do pracy. Wszystkie są w zaawansowanym stanie błogosławionym i z czułością głaszczą swe imponujące brzuchy.


Kupido ma rysy Wilhelma V Orańskiego, wygnanego przez lud księcia i namiestnika holenderskiego, który zbierał siły na emigracji w Londynie.
Urocza karykatura Jamesa Gillraya pokazuje jak zakpić z wdziękiem z nieudolnych władców tylko w snach krzewiących miłość wśród poddanych. 

2 komentarze:

 1. jest w tym coś niepokojącego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...niepokojącego?
   Mnie ta karykatura rozśmieszyła, zwłaszcza amorek i emocje na twarzach kobiet. Może rzeczywiście te pomarańczowe główki wyglądają trochę makabrycznie, ale sam pomysł, by je tak namalować, wydał mi się zabawny... .

   Po raz kolejny okazuje się jednak, że co człowiek, to interpretacja i dlatego właśnie uważam sztukę za bardzo zajmującą.

   Usuń