czwartek, 19 lutego 2015

Podcinanie skrzydełek

Iwan Akimow,
Czas przycina skrzydła Kupidyna, 1802
Pierre Mignard,
Przycinanie skrzydeł Kupida, 1694

Ponadczasowy, nie tylko malarski motyw quasimitologiczny. Skrzydlaty starzec przekłada przez kolano skrzydlate dziecko i tym, co tam ma po ręką, podcina małe skrzydełka. Mogą być nożyce, a jak nie ma nożyc, to kosą malucha przystrzyże. Lecą piórka na ziemię...Pierre Mignard, Przycinanie skrzydeł, detal


Bez wątpienia operacja wyjdzie małemu na dobre. Jak nie będzie tyle latał, to się ani nie zmęczy, ani nie spoci) a i ludzie odetchną nieco. Nie będą musieli obawiać się ustrzelenia z powietrza strzałą pożądliwej miłości.


Henri Pierre Picou, Przycina skrzydła Kupidyna, XIX w.


Urocza gromadka cnotliwych korporatek na polowaniu. Udało im się złapać jakiegoś amorka w siatkę, to skrzydełka mu poharatają. Przestanie bachor latać i przeszkadzać w spotkaniu, bo przeszkadzania i niespodzianek kapłanki sterylnego porządku nie znoszą.


Wenus przycina skrzydła Kupidyna, ok. 1655

Przycinanie skrzydełek jako wzorcowy sposób wychowywania. Koleżanka super-niania przytrzymuje skrzydlaka, matka odrzuciła nietknięte jabłuszko i tnie w skupieniu. Brat z pochodnią w ręku przypatruje się i bierze przykład. Owca za plecami bogini jest idealnym symbolem całej scenki.


Zemsta prawdziwa choć anonimowa i ledwo naszkicowana. Pewnie czasu zabrakło na dokończenie ;-)

Putto przycinają skrzydła czasu, XIX w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz