czwartek, 5 lipca 2012

Pytania nieegzystencjalne

Jan Styka, Kalipso bogini pięknowłosa

Czy uważasz, że dwudziestopięcioletnia dziewczyna, piękna jak bogini, wrażliwa na sztukę, świetnie wykształcona, z radością flirtującą z wieloma młodymi i przystojnymi mężczyznami, niestety niezbyt zamożna, a nawet biedna, czy taka dziewczyna powinna wyjść za mąż za czterdziestopięcioletniego, niezmiernie bogatego mężczyznę, który jej się nie podoba, bo jest przysadzisty i ma wielkie czerwone ręce, a na dodatek jest gburowaty?


Ja także uważam, że nie powinna.
Czy uważasz, że Izabela Łęcka powinna poślubić Wokulskiego?


A niektórzy po przeczytaniu "Lalki" Prusa, ulegają subtelnej perswazji narratora i gotowi są potępić kobietę tylko za to, że wolała towarzystwo młodych  mężczyzn od towarzystwa podstarzałego kupca. Nie podoba im się również to, że dziewczyna lubiła się bawić i stroić. 
Jeśli jesteś kobietą, odpowiedz szczerze.
Czy lubisz się bawić?
Czy zwracasz uwagę na to, w co się ubierasz?

Jeśli jesteś mężczyzną, odpowiedz szczerze.
Czy bardziej byłbyś zainteresowany piękną, beztroską dziewczyną, czy społecznicą niezwracającą uwagi na to jak wygląda? 
Wokulski również nie był zainteresowany paniami ciężko pracującymi, skromnie ubranymi, poczciwymi i rozsądnymi, takimi które gotowe były oddać mu dusze, serce i ciało tylko dlatego, że miał pieniądze.

Prus pisząc "Lalkę" był w wieku Wokulskiego. Pewnie trudno mu było zrozumieć, dlaczego młode kobiety nie okazują entuzjazmu starszym bogatym panom i dlatego tak brutalnie obszedł się z Izabelą.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza