piątek, 19 października 2012

Szczęście wg Fragonarda

Jean-Honoré Fragonard, twórca frywolnych scenek rodzajowych, ulubiony malarz kolejnych metres króla Ludwika XV, madame Pompadour i madame du Barry, znany libertyn, namalował kilka obrazów ze słowem "szczęście" w tytule. Uwiecznił na nich kochanków, młode matki z dziećmi i całe rodziny.

Jak wyglądają słodkie rodzinne chwile? Piękna kobieta zajmuje się ślicznymi jak aniołki dziećmi, gdy do komnaty wchodzi stęskniony ojciec, by nacieszyć się obecnością bliskich.

 
Jean-Honoré Fragonard, Szczęśliwa rodzina przy kołysce, 1760 
Jean-Honoré Fragonard, Szczęśliwa rodzina, 1769 r.


Poniżej mój ulubiony obraz o tej tematyce. Wykwintna pałacowa komnata z papugą na klatce, rozświetlona promieniami słońca, utrzymana w kolorach złota i optymistycznej zieleni. Bogato zdobiona rokokowa sofa. Niesforny maluch wspiął się na kolana ojca i znęca się nad jego twarzą. Obojgu zabawa sprawia przyjemność. Motyw ojca bawiącego się z dzieckiem w malarstwie czy innych sztukach to ewenement. Obok nich siada śliczna kobieta o łagodnych rysach. Czas jakby się zatrzymał i pozwala cieszyć się beztroską chwilą.

Jean-Honoré Fragonard, Szczęśliwa rodzina, 1783


Galerię frywolnych obrazów Fragonarda najdziesz tutaj >>

P.S. Do rokokowych obrazów bardzo pasują bogato zdobione złote ramy. Bez nich te prace wyglądają jak niedokończone. Jak tylko znajdę  dostatecznie ładne ramy, oprawię obrazy w tym poście. Zajrzyj tu za jakiś czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz