niedziela, 21 października 2012

"Prelekcje paryskie" Mickiewicza

Od wczoraj szukam w Internecie Wykładów o literaturze słowiańskiej (Prelekcji paryskich) Adama Mickiewicza. Wśród nich są teksty dot. mesjanizmu narodowego, które zostały umieszczone w 1848 roku przez Święte Oficjum Kościoła Rzymskokatolickiego w Indeksie Ksiąg Zakazanych, jako szkodliwe dla wiary i dobrych obyczajów. 


Strona tytułowa "Indeksu Ksiąg Zakazanych"
z 1564 roku, źródło: Wikipedia
 
Szukam, szukam i nie znajduję! Wyszukiwarka wyświetla jakieś pobieżne opracowania, ale samych tekstów już nie. 
Trafiam natomiast na informację, że Biblioteka Narodowa zakupiła wczoraj na aukcji rękopis listu Adama Mickiewicza za 98 000 złotych (za cenę wywoławczą). W liście z dn. 26.04.1841 r. kierowanym do Jeana Antoine'a Letronne'a, rektora College de France, gdzie Mickiewicz prowadził wspomniane i poszukiwane przeze mnie wykłady, poeta informuje, że z powodu grypy nie będzie mógł wygłosić prelekcji i przenosi ją na kolejny tydzień.

Rewelacja, 98 000 zł z pieniędzy podatnika za nic nie wnoszącą  do historii literatury kartkę z podpisem wieszcza, a na dygitalizację ważnych utworów już nie ma. Myśl, że teksty są niedostępne w Internecie, bo ktoś obawia się o mają biedną duszę, wydaje mi się niedorzeczna, ale kto wie... 

Aktualizacja 21.10.2013

Zainteresowanym podaję link do Prelekcji >> 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz