sobota, 9 czerwca 2012

Czy piszemy przecinek przed ... czy nie

Reguły, zasady, nakazy i zakazy po to są, by ułatwiać życie. Teoretycznie. W praktyce różnie z tym bywa, zwłaszcza w Polsce. Cóż to za rozkosz tak zaplątać, zamotać, utrudnić, zachachmęcić, by nad sprawą niewartą chwili uwagi i namysłu pochylić się musiały najtęższe głowy w kraju. 
Czy postawić przecinek przed czy? - pyta uczeń z obłędem w oczach, po to, by nauczyciel sadystycznie uśmiechnięty mógł mu odpowiedzieć, że to zależy. Cóż za rozkosz przez lata zgłębiać tajniki języka ojczystego, by nie mieć potem najmniejszych wątpliwości, czy przecinek postawić, czy go nie stawiać. Cóż za rozkosz poprawiać leniwych "półanalfabetów" nieświadomych meandrów mowy ojczystej. 

Kiedy zatem stawiamy przecinek przed czy?


Gdy wyraz czy wprowadza zdanie składowe (zdanie podrzędne), należy przed nim postawić przecinek.
Nie wiemczy trzeba tu postawić przecinek.


Kiedy zdanie składowe rozpoczynające się słowem czy nie jest ostatnim zdaniem składowym w rozpatrywanym zdaniu złożonym, trzeba to zdanie składowe zamknąć przecinkiem.
Od tego, czy przecinki stawiasz we właściwym miejscu, zależy bardzo wiele.

Gdy zaś wyraz czy łączy elementy współrzędne − najczęściej takie, które się wzajemnie wykluczają, przecinka nie stawiamy.
Przecinek czy myślnik? 

Gdy wyraz czy się powtarza, stawiamy przecinek przed drugim i każdym kolejnym czy.
Nie wiem, czy trzeba tu postawić przecinek, czy nie trzeba.

Czasami jednak powtarzające się w jednym zdaniu wyrazy czy nie są równorzędne.
Nie wiedział, czy postawić przecinek czy średnik.

Bywa niestety tak, że trudno rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z równorzędnością. Zaleca się wówczas postawienie przecinka przed każdym z powtarzających się czy.
Nie wiedział, czy powinien postawić przecinek, czy nie.

Gdy uznamy, że spójnik czy rozpoczyna dopowiedzenie lub wtrącenie, poprzedzamy go przecinkiem.
To metoda, czy może wariactwo?

Czy wyczuwasz droga Czytelniczko,  drogi Czytelniku tego bloga tę perwersyjną finezję w rozumowaniu uczonych ustalających językowe reguły, tę uciechę z udanego figla. 
Wszystkim, którym z jakichś powodów zależy na postawieniu przecinka w miejscu, w jakim życzy sobie Rada Językowych Mędrców, polecam stronę prosteprzecinki.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz