poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Lato w raju

Frederic Bazille, Letni obrazek lub kąpiący się, 1869


Na zielonej trawie, nad stawem, we brzozowym gaju beztrosko bawi się grupa młodych mężczyzn. Siłują się, pływają, polegują na słońcu, zrelaksowani i szczęśliwi w swoim gronie. Na drugim planie ubranie zdejmuje jeszcze jeden amator kąpieli. Do kogo podejdzie?

Do młodzieńca z przymkniętymi oczyma, mocno wspartego o stare drzewo, obejmującego delikatnie jego pień? A może do mężczyzny leżącego na trawie niczym Adam na słynnym fresku Michała Anioła? Mężczyzna patrzy w stronę przybyłego, czeka aż napotka jego wzrok i wtedy może przywoła go charakterystycznym ruchem ręki? A może przybyły dołączy do brodacza w spodniach (w spodniach?), który przypomina samego Bazille'a? Na obrazie postać pomaga wyjść na brzeg chłopcu, który ma już dość kąpieli. W życiu Bazille pomagał przyjaciołom artystom w kłopotach finansowych.
Niewykluczone, że rozebrany już mężczyzna zechce popluskać się z najmłodszym uczestnikiem pikniku. Siłujący się panowie raczej nie zechcą przerwać swojej zabawy.
Niewykluczone wszakże, że towarzystwo zostanie zignorowane przez przybysza, który wybierze samotną kąpiel w stawie obok.

Zachował się szkic tego obrazu.

Załączam go niżej, by pokazać, jak Bazille zmienił swoją pierwotną koncepcję. Na szkicu rozbierającego się mężczyzny nie ma w ogóle, nie ma także kilku par kąpielówek. Właściwie ma je tylko jeden młodzieniec, ten który właśnie wchodzi do wody.

Frederic Bazille,  szkic "Letni obrazek lub kąpiący się", 1869

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz