niedziela, 11 listopada 2012

Korona Chrobrego

Korona Bolesława Chrobrego należy do najcenniejszych polskich symboli. Zgodnie z legendą zapisaną przez Jana Długosza w "Kronikach", Bolesław miał ją otrzymać z rąk cesarza Ottona III. Prawda jest jednak inna, korona powstała za czasów Władysława Łokietka. Wykonano ją ze szczerego żółtego złota i ozdobiono  474 kamieniami szlachetnymi: rubinami, szmaragdami, szafirami i naturalnymi perłami. W XVI wieku dodano do niej część  środkową ze złotym krzyżykiem.


Korona Bolesława Chrobrego

Korona przechowywana była na Wawelu i pilnie strzeżona przez podskarbiego wielkiego koronnego i sześciu senatorów.  Była wyjmowana tylko na specjalne uroczystości. Zgodę na jej pokazanie wcześniej musiał wyrazić Sejm. Królowie polscy tę koronę zakładali tylko raz w życiu – podczas koronacji. Wyjątek stanowili Jagiellonowie, którzy przyjmowali w niej hołdy lenne.

Po trzecim rozbiorze Polski w czerwcu 1794 roku korona podobnie jak inne regalia została ukryta.  Natychmiast po wkroczeniu do Krakowa wojsk pruskich ich komendant generał Leopold von Raus nakazał ich odszukanie, a za wskazanie miejsca, gdzie się znajdują, wyznaczył nagrodę. Skusił tym jednego z pracowników skarbca, niejakiego Zubrzyckiego, który doprowadził Prusaków do miejsca przechowywania skarbu. W październiku korona została wywieziona do Prus.
 
Zrabowane insygnium dostało się w ręce króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Jego następca Fryderyk Wilhelm III,  zrujnowany wydatkami związanymi z wojną z Napoleonem, kazał rozebrać koronę na części i przetopić na monety, szlachetne kamienie sprzedano, by ratować pruski skarb.

Korona, którą widzisz na zdjęciu jest repliką, którą wykonała na zlecenie Adama Orzechowskiego grupa sądeckich złotników na początku XXI wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz