piątek, 26 kwietnia 2013

Jedyny taki pomnik na świecie, "Teściowa" w Inowrocławiu

źródło foty: inowroclaw.pl

W Parku Solankowym w Inowrocławiu odsłonięto "Pomnik Teściowej". Bardzo elegancka, sympatyczna, starsza pani w ogromnym kapeluszu ozdobionym kwiatami, odlana w brązie, siedzi na ławeczce. Uśmiecha się i głaszcze pieska, który leży na jej kolanach. Urocza. Wygląda zachwycająco.

Nie wiem, czy to za sprawą tego kapelusza, czy tych wód zdrojowych, ale rzeźba skojarzyła mi się z belle epoque, czasem spokoju, rozkwitu, pomyślności, po prostu piękna, czasem gdy znużone miastem panie wyjeżdżały do wód, by ratować nadwątlone zdrowie i udzielać się towarzysko w eleganckiej scenerii.
Władze Inowrocławia obwieściły, że jest to pierwszy pomnik teściowej na świecie. Nie jest to jednak całkowita prawda.


Dwa lata temu w Ryglicach powstała fontanna, której elementem jest grupa rzeźb. "Pogórzańska Penelopa" zwana również pomnikiem emigranta to dzieło Jacka Kucaby.

 fot. M. Kozioł, źródło: ryglice.pl

Pomnik przedstawia młodą kobietę w stanie błogosławionym, towarzyszącą jej starszą panią nazywaną "teściową" trzymająca za rękę malca goniącego za piłką, która wygląda jak kula ziemska. Każdy, kto grywał z ojcem w nogę, albo grywa w piłkę ze swoim synem, dostrzega pewnie smutek przeszywający to dzieło. Pozornie pogodna, wręcz optymistyczna scenka ma w sobie coś tragicznego. Dysonans wywołuje brak mężczyzny.  30% mieszkańców Ryglic wyjechało w ostatnich latach z tego miasta za chlebem. Pomysł stworzenia pomnika powstał w związku z tym eksodusem. Mam wewnętrzne przekonanie, że to najważniejsze społecznie dzieło sztuki ostatnich lat. Rzeźba symbol nadziei, tęsknoty, oczekiwania, życia mimo wszelkich przeciwności.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza