niedziela, 19 października 2014

Taka jest prawda

Jean-Léon Gérôme,
Prawda wychodzi ze studni i zawstydza ludzkość, 1896


Dzięki obrazowi Jeana-Leona Gerome'a jesteśmy świadkami momentu, w którym głęboko dotąd ukryta prawda właśnie wychodzi na jaw.


Nie powinno dziwić, że pruderyjni wolą mijać się z prawdą niż spojrzeć nagiej prawdzie prosto w oczy. Tym, którzy chcieliby odziać prawdę, warto przypomnieć, że "zanim prawda założy buty, kłamstwo obiegnie świat".

Prawda na obrazie nie jest najmłodsza, najbardziej bowiem cenione są prawdy stare...choć bez przesady - prawda zbyt stara i naga byłaby nieestetyczna zwłaszcza cała. Pewien urok prawda powinna mieć, jeśli aspiruje do miana prawdy ekranu.

Trzymane przez nią narzędzie do chłosty, z frazeologicznego punktu odniesienia, jest nie do przyjęcia. Prawda powinna dzierżyć jakiś ostry przedmiot, bo przecież wiadomo powszechnie, że prawda w oczy kole. Musi mieć coś, czym mogłaby ukłuć.
Chociaż niewykluczone, że wierzbowymi witkami prawda chłoszcze się sama na wzór umartwiających się świętych. Święta prawda?

To co wykrzykuje pewnie nie jest przyjemne, ale za to szczere, bo jest to szczera, a może i gorzka prawda. Prawda wykrzyczana prosto w oczy.

*************************************
Jean-Leon Gerome zainspirował się sentencją głoszoną przez greckiego filozofa Demokryta. Twierdził on, że prawda leży na dnie studni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz