wtorek, 21 lutego 2017

Bad Gastein


Wyjątkowość okolicy dzisiejszego Bad Gastein odkryli święci Primus i Felicjan odwiedzając te tereny w celach chrystianizacyjnych. Kiedy przedzierali się przez pasma górskie poszukując dzikich pogan, których mogliby nawrócić, natknęli się na śmiertelnie rannego jelenia. Widząc cierpiące stworzenie, postanowili mu pomóc. Przenieśli zwierzę w bezpieczne miejsce, a jego ranę obmyli wodą z miejscowego źródła. Jeleń błyskawicznie doszedł do siebie, a przyszli święci nie omieszkali opowiedzieć o niezwykłych walorach wody wszystkim, których później spotkali.

Bad Gastein

1000 lat później gorące źródła w dolinie Gastein opiewał sławny średniowieczny wierszopis Neidhart von Reuenthal w poemacie "Die Graserin in der Gasteien". Teophrastus Paracelsus, uważany za ojca nowożytnej medycyny, poświęcił nieco czasu, by zgłębić tajemnice działania tutejszej wody, a ostatecznie jej wyjątkowość potwierdziła Maria Skłodowska-Curie 1500 lat po odkryciu świętych braci.

Muszę się przyznać, że wyjątkowo lubię wypoczywać u tzw. wód. Bynajmniej dlatego, że coś mi dolega. Takie miejsca są zazwyczaj nadzwyczajnie piękne. Pozwalają cieszyć się nie tylko walorami przyrody, ale także wyjątkową urodą architektury. Bad Gastein to niewielkie miasteczko z kaskadową zabudową w stylu belle epoque podzielone na pół wodospadem.

Bad Gastein
Bad Gastein


Kościół w Bad Gastain
Bad Gastein


Wnętrze kościoła w Bad Gastein


Wnętrze kościoła w Bad Gastein
Wnętrze kościoła w Bad Gastein

Bad Gastein
Bad Gastein

Kościół Ewangelicki w Bad Gestain
Wejście do Kościoła Ewangelickiego

Mozaika na ścianie Muzeum w Bad Gastein

Bad Gastein


Bad Gastein
Wejście do hotelu
Za oknem pada śnieg


Bad Gastein


Legenda mówi, że dawno, dawno temu w Bad Gastein żyła dobra i piękna pasterka. Wszyscy chłopcy w okolicy podziwiali jej urodę i przymioty charakteru i adorowali dziewczę. Niestety pasterka pozostawała nieczuła na czynione jej awanse z uporem czekając na tego jednego jedynego, przy którym serce zabije jej żywiej. Na nic zdały się prezenty i namowy wielbicieli. Pewnego dnia w okolicy pojawił się wysoki i przystojny młodzian o mrocznym spojrzeniu. Lokalsi patrzyli z obawą na przybysza, któremu źle patrzyło z oczu. Rzeczywiście, kiedy pewnego dnia mężczyzna spacerował po okolicy, dostrzegł dziewczynę opiekującą się stadem gęsi. Zagadnął ją, a potem zauroczony postanowił zniewolić. Przerażona paterka uciekając przed gwałcicielem, potknęła się i spadła ze skały kilkaset metrów w dół. W miejscu tego wydarzenia powstał wodospad, jakby przyroda chciała opłakać dziewczynę.

Wodospad w Bad Gastein
Ja na tle wodospadu w Bad Gastein

Figura Matki Bożej na moście nad wodospadem
w Bad GasteinWidok ze stoku na stację narciarską Stubnerkogelbahn


Na stoku Stubnerkogel


Na stoku Stubnerkogel 2230 m n.p.m.


Najwyżej położony most wiszący w Europie

W drodze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz