sobota, 8 sierpnia 2015

Temperamentne prababki w pasach cnoty

Rozochocona białogłowa napada na samotnego jeźdźca, XIII w.

"Pas cnoty, opaska syryjska - przyrząd stosowany w Europie między XII i XIX wiekiem w celu powstrzymania kobiety od cudzołóstwa..." - dalej nie cytuję tego encyklopedycznego wyjaśnienia, bo jest nie tylko głupie, ale i cokolwiek ordynarne.

Wyobrażacie sobie, jaki nasze prababki musiałyby mieć temperament i jak bardzo musiałyby być dzikie, by powyższe zdanie miało sens. Mąż, ojciec, brat nie mogliby spuścić ich na chwilę z oczu, bo rzucałyby się na napotkanych mężczyzn i zmuszały ich do robienie rzeczy nieprzyzwoitych. Żelazne majtki miałyby być, zgodnie z encyklopedyczną definicją,  najlepszym sposobem powstrzymania rozbuchanych kobiet.


A zastanawialiście się kiedyś, dlaczego począwszy od średniowiecza po wiek XVIII mężczyźni zakładali zbroję w czasie wojny? Proponuję konsekwentnie podążać tropem pasów cnoty. Mężczyźni w ten sposób bronili się przed tymi niepilnowanymi kobietami. Pozbawione opieki i pasów niewiasty wabiły rycerzy zwłaszcza tych podróżujących na białych koniach, a następnie molestowały ich i próbowały skłonić do wspomnianego wyżej cudzołóstwa. Tylko stalowa zbroja chroniła cnotę wojaków. Kobiety z natury niezbyt silne, nie były w stanie zdjąć żelastwa z męskich ciał, a przywołanie giermka, niszczyło miłosną atmosferę bezpowrotnie. Najbardziej natrętnie kobiety zachowywały się w średniowieczu, dlatego właśnie wtedy mężczyźni zmuszeni byli chronić ciała najbardziej dokładnie i zasłaniali nawet twarze przyłbicą. Zabezpieczali się w ten sposób przed namiętnymi i bezwstydnymi pocałunkami, którymi obdarzały ich nazbyt temperamentne damy.

Temperamentna dama wrzecionem atakuje rycerza na białym koniu

I nie sugerujcie, proszę, że żelazne części garderoby zakładane na czas wojen przez kobiety i mężczyzn miały takie samo przeznaczenie - chroniły przed ranami, przemocą i gwałtem, bo pomyślę, że jesteście nieoczytani.

Przy okazji, nie jest prawdą, że pierwszy pas cnoty wykuł Hefajstos, by uniemożliwić Afrodycie zdradzanie go z Aresem, co miał potwierdzać Homer w "Odysei". Specjalnie, by zweryfikować tę informację przeczytałam epos i słowa tam nie znalazłam na temat żelaznych gaci.


Zdesperowana niewiasta nie przepuszcza okazji, by zbliżyć się do mnicha

Molestowanie
Grupa kobiet napastuje
bezbronnego mężczyznę

Ilustracje: Beinecke MS 229, on 329r.; Bibliotheque de France, Department des manuscrits, Francais 95, 226 r.; Beinecke MS 229 100v, Luttrel Psalter, XIV w, Harley 1766f. 76 v, ok.1460
podpisy do nich wymyślone przeze mnie w upale.

3 komentarze:

  1. Strasznie gnębiono te kobiety w średniowieczu. Widać na tych obrazkach. Lu

    OdpowiedzUsuń
  2. Z dzisiejszej prasy: "Grupa szwedzkich studentek wymyśliła specjalny pas, który można otworzyć tylko dwoma rękami i który daje kontrolę noszącemu a nie komuś kto postara się go zdjąć na siłę. Pas ten, częściowo przypominający pas cnoty ma za zadanie zniechęcić gwałcicieli. Studentki zamierzają z tego zrobić złoty interes."

    OdpowiedzUsuń